2018-11-08 07:41:02

Finwire Smallcap

AIK Fotboll minskar omsättning och vinst under tredje kvartalet

Fotbollsklubben AIK Fotboll minskar såväl omsättningen som vinsten i det tredje kvartalet.

Omsättningen uppgick till 49,4 miljoner kronor (51,2), en minskning med 4 procent mot föregående år. Transfernettot var -3 miljoner kronor (1). Det lägre nettot påverkar såväl omsättning som resultat.

Rörelseresultatet blev 4,4 miljoner kronor (11,2), med en rörelsemarginal på 8,9 procent (21,9).

Resultatet före skatt var 4,5 miljoner kronor (11,2).

Resultatet efter skatt blev 3,5 miljoner kronor (8,7), en minskning med 60 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,16 kronor (0,40), vilket innebär en minskning med 60 procent mot föregående år.

Under perioden spelade herrarna sex (6) allsvenska hemmamatcher med ett publiksnitt på 19 900 åskådare (16 886).


AIK Fotboll, MkrQ3-2018Q3-2017Förändring
Nettoomsättning49,451,2-3,5%
Rörelseresultat4,411,2-60,7%
Rörelsemarginal8,9%21,9%
Resultat före skatt4,511,2-59,8%
Nettoresultat3,58,7-59,8%
Resultat per aktie, kronor0,160,40-60,0%

newsroom@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Bolag: AIK Fotboll
Kategorier: interim leisure