2019-07-18 13:57:00

Finwire Funds

Tellus Midas har investerat i norska Quantafuel som nu är största innehavet i fonden

Tellus Midas, en fond som investerar i europeiska mid- och small cap bolag, har investerat i norska Quantafuel som nu är det största innehavet. Det framgår av en månadsrapport.

Bolaget har en teknik som innebär att man under hösten kommer att börja tillverka bensin som man utvinner ur återvunnen plast.

Därutöver har man investerat i det franska bolaget Veolia som är verksamt inom avfallshantering och vattendistribution.

Tellus Midas utvecklades positivt i juni med en uppgång om 1,3 procent. Fonden har därmed ökat 19,7 procent i år, medan aktiejämförelseindexet är upp 14 procent.

Förvaltarteamet uttrycker i en kommentar att USA:s president Donald Trump flirtar alltmer ogenerat med väljarkåren inför nästa års presidentval i USA. Detta genom att med tweetande kasta köttben till marknaden som ska uppfattas positivt.

"President Trump är naturligtvis mycket väl medveten om att plånboken brukar vara det som ligger närmast folks hjärta och hoppas naturligtvis att man inte ska bita den hand som föder dem med börsuppgångar. Tyvärr verkar vi fortfarande vara långt ifrån en lösning av handelskriget även om många av dessa köttben ibland antyder att en lösning är på väg, men den som lever får se och förr eller senare kommer lösningen, vilket alla är medvetna om", kommenterar fondens förvaltningsteam.

De gör bedömningen att mycket talar för att de ekonomiska konsekvenserna från handelskriget börjar smyga sig in i många företags resultat, framförallt inom bil- och kommunikationsindustrin.

Inför framtiden håller förvaltarteamet fast vid synen att huvuddelen av börsuppgången för året är bakom oss. Under tiden fortsätter man att leta efter aktier inom mer defensiva teman som miljö och hälsa.

De största innehaven i fonden var per utgången av månaden Quantafuel, Temenos och Green Landscaping med portföljvikterna 9,2, 8,1 respektive 7,1 procent.

Carl Becht
carl.becht@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.

Tellus Midas
mutualfunds