2019-12-20 16:12:19

Finwire Funds

UBS Equity Biotech ökade 11,1 procent i november - minskat i stora bioteknikbolag

Fonden UBS Equity Biotech steg 11,1 procent i november. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 12,0 procent och är därmed bättre än index som har ökat 10,7 procent. Det framgår av en månadsrapport.

Galapagos och Genmab tillhör de bästa aktierna under månaden vad gäller kursutveckling. Fonden gynnades även av att man var underviktad i Celgene.

Innehavet Alnylam hade kapitalmarknadsdag där man presenterade sin produktportfölj för 2020 i kombination med mål och uppdateringar.

Läkemedelsjätten GlaxoSmithKline var bolaget som tyngde fonden mest under månaden. Undervikten mot Natera bidrog också till negativ relativavkastning efter att bolaget presenterade en kvartalsrapport över förväntan i kombination med fina tillväxtutsikter.

Förvaltarna minskade innehaven i stora bioteknikbolag och ökade i läkemedelsbolag. UBS Equity Biotech ser möjligheter i de mindre medicinteknikbolagen.

Love Josefsson
love@finwire.com, 0708-97 44 06
Nyhetsbyrån Finwire

Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.

UBS Equity Biotech
healthcare mutualfunds