2020-01-09 12:41:22

Finwire Funds

Enter Sverige Pro steg 41 procent under 2019

Fonden Enter Sverige Pro steg 3,3 procent i december, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 2,8 procent. Under 2019 har fonden avkastat 41 procent. Det framgår av en månadsrapport.

Hexagon och Electrolux tappade i portföljen samtidigt som Volvo drev uppåt.

Förvaltarna Sten Lindquist och Jon Hyltner kommenterar Volvos uppgång under december efter att Volvo sålt japanska UD Trucks för 22 miljarder till Isuzu.

"Volvo köpte UD Trucks 2007 och har aldrig nått en bra lönsamhet. Tvärtom har det varit något av ett sorgebarn i koncernen. Men det finns en hake - affären skall godkännas av japanska
konkurrensmyndigheter. UD Trucks och Isuzu kommer tillsammans få marknadsandelar på över 40 procent. Utslaget väntas komma först under andra halvåret 2020."

Förvaltarna kommenterar nedgången i Hexagon som kom efter att vd Ola Rollén sålde halva sitt innehav.

"Det är ju förstås aldrig ett bra tecken när bolagsledningar säljer aktier i det egna bolaget. Nu hör det till saken att han har kvar aktier för cirka 165 MSEK i Hexagon. Vi och de flesta har dessutom räknat med att Ola Rollén, efter 20 år i Hexagon, kommer att lämna över stafettpinnen inom en inte alltför lång tid."

Electrolux kom med en vinstvarning efter att investeringen i USA väntas bli dyrare än väntat.

"Två fabriker skall bli en, med en mycket hög automatiseringsgrad. Vi tror i det här läget inte att den nya fabriken har fundamentala problem utan ser det mer som en fördröjning. Beslutet att
knoppa av den professionella verksamheten under 2020 ligger fast."

Volvo, Essity och Sandvik var vid månadsskiftet störst i fonden med 6,2, 6,1 respektive 5,7 procent av fonden.

Love Josefsson
love@finwire.com, 0708-97 44 06
Nyhetsbyrån Finwire

Läsaren av innehållet kan anta att Finwire har erhållit eller kommer att erhålla betalning för utförandet av finansiella företagstjänster från bolaget. Ersättningen är på förhand avtalad och är inte beroende av innehållet.

Enter Sverige Hållbar Tillväxt
mutualfunds