2019-08-16 08:35:24

Finwire News

Nytt rekordkvartal för Invisio

Invisio Communications redovisar sitt starkaste kvartal hittills med kraftigt ökad omsättning och vinst.

”Orderingång, omsättning och resultat i andra kvartalet är de högsta hittills och är till stora delar hänförliga till ordern på 111 miljoner kronor från den nya kunden USSOCOM", skriver bolaget.

Omsättningen uppgick till 137,2 miljoner kronor (93,8), en ökning med 46 procent mot föregående år.

Rörelseresultatet blev 38,8 miljoner kronor (12,8), med en rörelsemarginal på 28,3 procent (13,6).

Resultatet före skatt var 37,5 miljoner kronor (13,4).

Resultatet efter skatt blev 28,5 miljoner kronor (9,9), en ökning med 188 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,65 kronor (0,23), vilket innebär en ökning med 183 procent mot föregående år.

"Efterfrågan på avancerade kommunikationslösningar inom försvar och säkerhet är
fortsatt stark och i delar av världen, bland annat i Europa och USA, ser vi ökande
försvarsbudgetar och större satsningar på civil säkerhet. Detta sammantaget med
att Invisio breddar produkterbjudandet med bland annat Intercomsystemet och
bearbetar nya användargrupper som polis och säkerhet gör att vi har all anledning
att se positivt på Invisios fortsatta tillväxtresa", säger vd Lars Højgård Hansen
Invisio, MkrQ2-2019Q2-2018Förändring
Nettoomsättning137,293,846,3%
Rörelseresultat38,812,8203,1%
Rörelsemarginal28,3%13,6%
Resultat före skatt37,513,4179,9%
Nettoresultat28,59,9187,9%
Resultat per aktie, kronor0,650,23182,6%

Stefan Linnér
stefan.linner@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

Bolag: Invisio
Kategorier: interim tech telecom