2020-03-26 14:06:45

Finwire News

Hedgefondförvaltaren Paul Tudor Jones ser risk för nya bottentest men tror samtidigt börsen står högre om 3-5 månader

Hedgefond-förvaltaren Paul Tudor Jones ser en risk för att amerikanska börsen kommer att falla till nya bottennivåer, för att därefter stiga och stå högre om tre till fem månader jämfört med nuläget. Det skriver CNBC.

Förvaltaren ser framför sig stöd för marknaden inför månadsskiftet då investerare ombalanserar portföljer. Därefter väntas april bli turbulent när marknaden tar in toppnivåer för coronasmittade.

"Jag tror att det kan leda oss till ett nytt bottentest, det kan till med bli en ny lägsta nivå. Men jag tror att marknaden kommer att finna en botten när vi nått toppen i epidemikurvan. Det finns inget tvivel om att aktiemarknaden kommer att stiga då", säger han och tillägger att han tror att börsen kommer att stå högre om 3-5 månader än vad den gör i dag.

Paul Tudor Jones erhöll stjärnstatus på Wall Street sedan han förutsåg oktoberkraschen 1987 och han anses vara något av en pionjär inom hedgefondsindustrin.

Lars Johansson
lars.johansson@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

coronavirus stocks